Snad ani není nutné přidávat žádné vysvětlivky :-)
Nápady, náměty a tipy na činnosti s předškoláky i staršími dětmi. Jak příroda vypadá i chutná, jaká je na omak a jak se ozývá a jak nám voní. To vše okořeněné zkušenostmi s vlastními dětmi i těmi propůjčenými ve školce.
úterý 24. prosince 2013
sobota 21. prosince 2013
Medvědí...spánek!
Poslední kroužek před Vánoci měl završit lesní téma a dlouho jsem si nevěděla rady. Nakonec jsem se rozhodla navázat na mravence a veverku jedním z největších obyvatel lesa - medvědem. Našla jsem moc krásný pracovní list popisující, co dělají medvědi ve čtyřech ročních obdobích. Toho jsem se s dětmi držela - nejprve jsme vylezli z jeskyně a pořádně se protáhli, potom se děti učily lovit pstruha - chňapaly po něm z břehu řeky. Na podzim si pak musely naplnit bříška lesními plody - na jeřabiny ale dosáhl jen ten, kdo se pořádně odrazil. A nakonec jsme společně zalezli k zimnímu spánku do pelechu, ale spát se tam tedy v tom hihňání moc nedalo. Tak jsem ještě chvíli předstírala spící medvědici a děti měly chodit potichoučku okolo, abych je nezaslechla. No nakonec z toho bylo zase velké chechtání :-) už se zkrátka nemohly dočkat rodičů a vánoční besídky. A já se můžu až do ledna uložit k zimnímu spánku...
Zdroj: http://monkeyworks.files.wordpress.com/2011/10/hibernation.jpg |
sobota 7. prosince 2013
Veverky
Prosinec - světla a času mnohem míň, než bych si přála. A zrovna ve středu se mi zadařilo, že musím přepínat během jízdy ze Suchdola na Žižkov mezi statistikou pro vysokoškoláky a přírodou pro předškoláky. Kupodivu to docela jde a s veverkami se nám to napůl improvizovaně pěkně povedlo. Veverka totiž leccos umí. Na to, jak je malá, dokáže skočit 3-4 m daleko z větve na větev. Tak jsme si to skákání hned s dětmi vyzkoušeli. Pak jsem zkusila na příkladu veverky dětem ukázat vazby mezi jednotlivými organismy. Zavrhla jsem nějaké složité potravní sítě a jednoduše jsme kolem obrázku veverky postupně vytvořili "hnízdo" lepením obrázků různých materiálů (listy, mech, tráva, kůra...), pak přišla na řadu "spižírna" kterou jsme zaplnili oříšky, šiškami, houbami, žaludy, dokonce tam byla i vajíčka. A možná nejvíc děti zaujali "nepřátelé", dravci a šelmy, kterým veverka slouží za potravu - liška, kuna, jestřáb, výr. Tentokrát děti moc sami netvořily, jen lepili obrázky na společný velký papír a spíš jsme si povídali. I tak jsem ale měla dojem, že je to dost bavilo. Největší úspěch ale měla oříšková schovávačka. Každý dostal 3 oříšky a měl je schovat do nějaké tajné "spižírny". Já jsem pak hledala podle napovídání, ale většina veverek se spolčila a ukryla své poklady hromadně do stanu. No a až bude času víc, zkusím tuhle báječně jednoduchou veverčí vystřihovánku. Pro tentokrát jsem rozdala jen omalovánky.
Přihlásit se k odběru:
Příspěvky (Atom)